Individual State Medalists - Girls

1972 Carolyn Beverly 75 Yard Dash 2nd
1973 Carolyn Beverly 75 Yard Dash 2nd
Carolyn Beverly 220 Yard Dash 1st
Carolyn Beverly 100 Yard Dash 2nd
1974 Kim Glasgow Mile Run 4th
1975 Kim Glasgow Mile Run 1st
1976 Cindy Poague High Jump 5th
1977 Betsy Sloan 440 Yard Dash 2nd
1978 Betsy Sloan 440 Yard Dash 4th
Shelly Duran 110-Low Hurdles 6th
1979 Betsy Sloan 200M 2nd
Shelly Duran 100M Low Hurdles 2nd
Betsy Sloan 100M 1st
Betsy Sloan 400M 2nd
Shelly Duran 200M Low Hurdles 5th
Renee Commerford 200M Low Hurdles 6th
Tammy Rahe 3200M Run 3rd
Amy Morton 3200M Run 4th
Shelly Duran Shot Put 1st
Shelly Duran Long Jump 3rd
1980 Renee Commerford 200M Low Hurdles 5th
Tammy Rahe 3200M Run 4th
1981 Renee Commerford 100M High Hurdles 4th
Renee Commerford 200M Low Hurdles 6th
1982 Alysun Deckert 3200M Run 1st
Mary Blanchard 3200M Run 5th
Carolyn Noller 200M 2nd
Alysun Deckert 1600M 1st
Debbie Gilbert Long Jump 4th
1983 Alysun Deckert 3200M Run 1st
Mary Blanchard 3200M Run 5th
Carolyn Noller 100M Dash 3rd
Alysun Deckert 1600M Dash 1st
Carolyn Noller 200M Dash 5th
Debbie Gilbert Long Jump 6th
1984 Alysun Deckert 3200M Run 1st
Carolyn Noller 100M Dash 2nd
Alysun Deckert 1600M Run 1st
1985 Lisbeth French 3200M Run 3rd
Julie Campbell 3200M Run 4th
Mary Blanchard 3200M Run 5th
Cori Sanchez 100M Dash 3rd
Joan Magee Shot Put 6th
Julie Campbell 1600M Run 5th
1986 Staci Krier 100M High Hurdles 3rd
Staci Krier 300M Low Hurdles 5th
LaJuanna Williams 200M Dash 5th
1987 Amee Urich 400M Dash 6th
1988 Gena LaBlanc Discus 1st
1989 Amee Urich 800M Dash 5th
Gena LaBlanc Discus 1st
Gena LaBlanc Javelin 6th
1990 Amee Urich 400M Dash 6th
1991 Debbie Daulton Long Jump 4th
Debbie Daulton Triple Jump 5th
1993 Tricia Linder 800M Dash 5th
1994 Carrie McCain 1600M Run 5th
Tricia Linder 800M Dash 2nd
Angie Hays High Jump 6th
Amee Stein Long Jump 3rd
Amee Stein Triple Jump 5th
1995 Misty McWilliams 3200M Run 5th
1996 Tricia Linder 800M Dash 1st
Alison Stadel Shot Put 6th
1997 Alison Stadel Shot Put 5th
1998 Alison Stadel Shot Put 6th
1999 Hallee Chronister 100M High Hurdles 4th
Ashleigh Halderman Triple Jump 5th
2000 Kara Pridey 400M Dash 6th
Heather Rupp 800M Dash 4th
Ashleigh Halderman Triple Jump 1st
2001 Ashleigh Halderman Triple Jump 2nd
Ashleigh Halderman Long Jump 2nd
2002 Julia Hernandez 100M Dash 5th
Jessica Coleman 1600M Run 4th
Jessica Coleman 800M Dash 7th
2003 Dayra Amador 400M Dash 4th
Kara Pridey 800M Run 2nd
2004 Camia McDaniel 200M Dash 5th
2005 Danielle Houltberg 800M Run 4th
2006 Camia McDaniel 100M Dash 2nd
Camia McDaniel 200M Dash 1st
2007 Neasha Haynes Javelin 3rd
Taylor Plante Pole Vault 4th
2008 Taylor Goodness High Jump 6th
2009 Taylor Goodness High Jump 5th
Danielle Berry High Jump 7th
2010 Megan Holloway 800M Run 4th
Danielle Berry High Jump 1st
Taylor Goodness High Jump 2nd
Taylor Goodness Long Jump 5th
2011 Danielle Berry High Jump 1st
Megan Holloway 1600M Run 5th
Megan Holloway 800M Run 4th
2012 Megan Holloway 800M Run 5th
2013 Megan Holloway 800M Run 6th
2014 Teryn Holloway Javelin 3rd
Emilee Holloway 800M 6th
2015 Emilee Holloway 800M 2nd
Balie Stamps Javelin 3rd
Balie Stamps Shot Put 7th
Teryn Holloway Javelin 7th
2016 Balie Stamps Shot Put 3rd
Balie Stamps Javelin 6th
2017 Tori Maxton Pole Vault 4th
Claire Olson Triple Jump 5th
2018 Georgia Bell Pole Vault T3rd
Tori Maxton Pole Vault T3rd
Family Educational Rights & Privacy ActNon-Discrimination Statement • Website by SchoolMessenger Presence. © 2019 Intrado Corporation. All rights reserved.