Individual State Medalists - Boys

1972 Kirby Vernon 180 Yard Low Hurdles 3rd
Alan Eichelberger High Jump 3rd
1973 Nick McKee 440-Yard Dash 3rd
1975 Mike Coburn 2 Mile Run 4th
Jed Blankenship 880 Yard Run 4th
1976 Mike Coburn Mile Run 6th
Tim Cline 70 Yard Low Hurdles 6th
Matt Stinson High Jump 6th
1977 Mike Coburn 2 Mile Run 1st
Jeff Weaver 440 Yard Dash 1st
Matt Stinson High Jump 2nd
Jeff Weaver 100 Yard Dash 3rd
Jeff Weaver 220 Yard Dash 3rd
Mike Coburn Mile Run 4th
Loran Pack 440 Yard Dash 4th
Gene Diederich 880 Yard Dash 5th
Jeff Lagenberg Discus 6th
1978 Matt Stinson High Jump 1st
Jeff Lagenberg Discus 3rd
Jack McDonald 880 Yard Dash 4th
1979 Matt Stinson High Jump 1st
Jeff Lagenberg Discus 2nd
1981 Chuck Jenner 1600M Run 6th
Pat Collins Long Jump 6th
1982 Chuck Eanes 100M Dash 2nd
David Jones Long Jump 4th
Chuck Eanes 200M Dash 5th
1983 Chuck Eanes 200M Dash 2nd
Chuck Eanes 100M Dash 4th
Scott Goertzen 800M Dash 6th
1984 Scott Goertzen 800M Run 2nd
Chuck Eanes 200M Dash 3rd
Chuck Eanes 4th 100M Dash
Eric Keeler 110M High Hurdles 5th
Todd Soderberg Javelin 6th
1985 Scott Goertzen 1600M Run 2nd
Phil Oliver 100M Dash 5th
Scott Goertzen 800M Dash 5th
Joe Pantall 300M Intermediate Hurdles 6th
1986 Jason Goertzen 1600M Run 1st
Tim Suttle 3200M Run 5th
Phil Oliver 200M Dash 5th
Phil Oliver 100M Dash 6th
1987 Jason Goertzen 800M Dash 1st
Jason Goertzen 1600M Run 2nd
David Ryan High Jump 2nd
Phil Oliver 100M Dash 5th
Phil Oliver 200M Dash 6th
1988 Jason Goertzen 1600M Run 1st
Jason Goertzen 800M Dash 1st
Dan Allen High Jump 1st
Juan Anthony 100M Dash 2nd
Brian Kroll High Jump 4th
Dave Auldridge 100M Dash 6th
Dave Auldridge 200M Dash 6th
Jody Pratt High Jump 6th
1989 Juan Anthony 300M Intermediate Hurdles 2nd
Juan Anthony 110M High Hurdles 3rd
Juan Anthony 100M Dash 4th
1990 Darren Sierer 3200M Run 5th
Eric Rice High Jump 6th
1991 Rob Evans 800M Dash 3rd
Shawn Mann Shot Put 4th
Darren Sierer 3200M Run 5th
Darren Sierer 1600M Run 5th
Shawn Mann Discus 5th
Chris Miller 200M Dash 6th
1992 John Miller Shot Put 1st
Rob Evans 800M Dash 3rd
1994 Jeff Calhoun Javelin 5th
Ben Houltberg 3200M Run 6th
Eric Rohleder 100M Dash 6th
Mark Minnick 200M Dash 6th
1995 Ben Houltberg 3200M Run 1st
Ben Houltberg 1600M Run 5th
Jeremy Morris Shot Put 5th
1996 Ben Houltberg 1600M Run 1st
Ben Houltberg 3200M Run 2nd
Chris Allen Javelin 3rd
Jereme Long 100M Dash 5th
1997 Michael Butler Discus 3rd
Juanell Beal 200M Dash 5th
Chris Allen Javelin 6th
1998 Michael Butler Shot Put 1st
Michael Butler Discus 2nd
1999 Michael Butler Shot Put 1st
Michael Butler Discus 1st
Brian Lamia 1600M Run 6th
2000 Travis Sauer 3200M Run 6th
2001 Ryan Lange 800M Dash 2nd
Alex Jackson Long Jump 2nd
Nolan Ahlvers Shot Put 4th
Marc Roberts High Jump 4th
Matt Foutch 110 High Hurdles 5th
Joel Thompson Javelin 5th
Cory Russell 400M Dash 6th
Josh Muller Shot Put 6th
2002 Nolan Ahlvers Shot Put 1st
Marc Roberts High Jump 1st
Alex Jackson Triple Jump 3rd
Josh Muller Shot Put 4th
Josh Muller Discus 4th
Alex Jackson Long Jump 4th
Matt Foutch 110 High Hurdles 6th
Alex Jackson 400M Dash 7th
2003 Marc Roberts High Jump 1st
Matt Foutch 300 Intermediate Hurdles 2nd
Aaron Davidson 3200M Run 3rd
Alex Jackson 400M Dash 4th
Alex Jackson Long Jump 4th
Matt Foutch 110 High Hurdles 6th
Aaron Davidson 1600M Run 7th
Kynan Gibson 400M Dash 7th
2004 Scott Thompson 1600M Run 3rd
Scott Thompson 3200M Run 6th
Jason Dolan 200M Dash 6th
2005 Gautama Dandu 1600M Run 3rd
Jordan Edwards 800M Run 4th
Kyle Hamel Long Jump 4th
Scott Thompson 3200M Run 5th
Scott Thompson 1600M Run 6th
Kyle Hamel Triple Jump 7th
2006 Mark Winkel 100M Dash 3rd
Mark Winkel 200M Dash 3rd
Jordan Edwards 800M Dash 3rd
Kyle Hamel Long Jump 5th
2007 Joey Thompson 3200M Run 4th
Joey Thompson 1600M Run 7th
2008 Joey Thompson 1600M Run 6th
Andrew Halpain Javelin 7th
2010 TJay Frank 300 Intermediate Hurdles 3rd
2011 Devin Smith Triple Jump 4th
2012 Mike Jones 100M Dash 2nd
Mike Jones 200M Dash 2nd
Marcus Cutler Long Jump 4th
Marcus Cutler 200M Dash 6th
2013 Marcus Cutler 100M Dash 2nd
Mike Jones 200M Dash 3rd
Marcus Cutler 400M Dash 3rd
Mike Jones 100M Dash 4th
Marcus Cutler Long Jump 5th
Tristan Irish 1600M Run 8th
2014 Avery Mitchell Triple Jump 4th
Nathan Liby Javelin 5th
Kevrick Cox Shot Put 7th
Garrett Mortimer Javelin 8th
2015 Steven Slayton Triple Jump 5th
Treven Slayton High Jump 6th
2016 Steven Slayton Triple Jump 1st
Steven Slayton Long Jump 2nd
Evan Irish Javelin 8th
2017 Payton Webb Javelin 5th
Evan Irish Javelin 6th
Devin Johnson Triple Jump 6th
Isaac Mitchell Javelin 7th
Josh Reed 3200m 7th
Tanner Raubenstine 300H 8th
Devin Johnson Long Jump 8th
2018 Isaac Mitchell Javelin 1st
Daniel Atkins 400m 5th
Payton Webb Javelin 8th
Family Educational Rights & Privacy ActNon-Discrimination Statement • Website by SchoolMessenger Presence. © 2019 Intrado Corporation. All rights reserved.